Skip to content

283-285 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 27, 1984

Property Information

Block606
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,900
62%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.0%
2024$5,887-0.2%
2023$5,896-1.7%
2022$6,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,417DeedBook 4858, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1927