Skip to content

33 Humboldt St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block1891
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
15%
Improvement Value:$99,300
85%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+2.0%
2024$4,354-0.2%
2023$4,361-1.7%
2022$4,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 20180, Page 91315

Property Built

Built

Year Built: 1925