Skip to content

161 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block1939
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class15
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
25%
Improvement Value:$83,800
75%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,233+2.0%
2024$4,149-0.2%
2023$4,156-1.7%
2022$4,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 20250, Page 49629

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 20240, Page 57334

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,575DeedBook 20240, Page 50359Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5056, Page 718

Property Sale

Sale
$15,100
DeedBook 4539, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1920