Skip to content

54-60 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2009

Property Information

Block193
Lot28
QualifierC1101
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
47%
Improvement Value:$63,600
53%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+2.0%
2024$4,474-0.2%
2023$4,481-1.7%
2022$4,560+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1888