Skip to content

54-60 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block193
Lot28
QualifierC1304
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
51%
Improvement Value:$54,700
49%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+2.0%
2024$4,142-0.2%
2023$4,148-1.7%
2022$4,222+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 20220, Page 90513

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft756DeedBook 20220, Page 90513Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12075, Page 2844

Property Built

Built

Year Built: 1888