Skip to content

354 N 7th StNewark, NJ 07107

Built 1918

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block1947
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
17%
Improvement Value:$127,200
83%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+2.0%
2024$5,696-0.2%
2023$5,706-1.7%
2022$5,806+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft4,326DeedBook 20220, Page 99351

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 6176, Page 550

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4606, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1918