Skip to content

274-276 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block583
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
18%
Improvement Value:$314,000
82%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,508+2.0%
2024$14,222-0.2%
2023$14,245+47.4%
2022$9,667+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft3,780DeedBook 20190, Page 91624

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4923, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1922