Skip to content

494 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block1952
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
15%
Improvement Value:$161,400
85%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+2.0%
2024$7,042-7.9%
2023$7,644+99.9%
2022$3,823+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20200, Page 76038

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 20200, Page 76038Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5143, Page 203

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5021, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1917