Skip to content

13-15 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Jul 9, 2006

Property Information

Block1957
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
26%
Improvement Value:$138,600
74%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+2.0%
2024$7,005-0.2%
2023$7,016-1.7%
2022$7,140+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6361, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1920