Skip to content

414 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block1956
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$116,900
80%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+6.9%
2024$5,208-0.2%
2023$5,217-1.8%
2022$5,313+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft2,239DeedBook 20211, Page 18628

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 6130, Page 692

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5564, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1927