Skip to content

398-400 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block1956
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$140,600
83%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+2.0%
2024$6,315-0.2%
2023$6,325-1.7%
2022$6,437+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6035, Page 296

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5724, Page 35

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5582, Page 237

Property Sale

Sale
$57,400
DeedBook 4960, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1912