Skip to content

319-321 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block1958
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
28%
Improvement Value:$121,200
72%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+2.0%
2024$6,300-0.2%
2023$6,310-1.7%
2022$6,422+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 20250, Page 16564

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5314, Page 594

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4751, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930