Skip to content

349 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1928

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block1958
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
27%
Improvement Value:$114,600
73%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+2.0%
2024$5,838-0.2%
2023$5,847-1.7%
2022$5,951+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$91,000

To:

Sq Ft1,806DeedBook 12373, Page 6558

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6320, Page 922

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5070, Page 337

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4841, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1928