Skip to content

439-441 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block1959
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,078
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
20%
Improvement Value:$190,900
80%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+2.0%
2024$8,936-0.2%
2023$8,950-1.7%
2022$9,109+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5674, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5529, Page 548