Skip to content

332-334 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block1959
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
29%
Improvement Value:$120,800
71%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,450+2.0%
2024$6,323-0.2%
2023$6,333-1.7%
2022$6,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 12039, Page 7390

Property Built

Built

Year Built: 1925