Skip to content

443-445 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1959
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
19%
Improvement Value:$207,600
81%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+2.0%
2024$9,559-0.2%
2023$9,574-1.7%
2022$9,743+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5492, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1893