Skip to content

270-272 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Oct 25, 1978

Property Information

Block1960
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,944
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$199,800
80%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500+2.0%
2024$9,313-0.2%
2023$9,328-1.7%
2022$9,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft5,944DeedBook 4623, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 1930