Skip to content

351-353 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Apr 19, 1996

Property Information

Block1963
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
28%
Improvement Value:$123,000
72%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+2.0%
2024$6,367-0.2%
2023$6,378-1.7%
2022$6,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 5414, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1925