Skip to content

83-85 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 2, 1992

Property Information

Block1966
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
27%
Improvement Value:$121,300
73%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,347+2.0%
2024$6,222-0.2%
2023$6,232-1.7%
2022$6,342+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 5198, Page 28

Property Sale

Sale
$40,007
DeedBook 4712, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1925