Skip to content

770-772 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$97,900
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block756
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
30%
Improvement Value:$172,800
70%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+2.0%
2024$9,145-0.2%
2023$9,160-1.7%
2022$9,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,900

To:

Sq Ft2,730DeedBook 5590, Page 145

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5373, Page 775

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 4540, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1915