Skip to content

622 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 12, 1999

Property Information

Block659
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
29%
Improvement Value:$108,700
71%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,849+2.0%
2024$5,734-0.2%
2023$5,743-1.7%
2022$5,844+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,827DeedBook 5655, Page 591

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5017, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1910