Skip to content

507 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1914

Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block1969
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
20%
Improvement Value:$108,500
80%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+2.0%
2024$5,070-0.2%
2023$5,078-1.7%
2022$5,168+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5191, Page 918

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5014, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1914