Skip to content

517 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block1969
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$105,700
79%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+2.0%
2024$4,966-0.2%
2023$4,974-1.7%
2022$5,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 6352, Page 71

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5923, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1907