Skip to content

527 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 1994

Property Information

Block1969
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
19%
Improvement Value:$115,700
81%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+2.0%
2024$5,339-0.2%
2023$5,347-1.7%
2022$5,442+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5119, Page 756

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5004, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1907