Skip to content

48 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block1981
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
74%
Improvement Value:$65,900
26%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+2.0%
2024$9,447-0.2%
2023$9,462-6.0%
2022$10,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$508,000

To:

DeedBook 12463, Page 4265

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5395, Page 722

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4739, Page 963