Skip to content

13 Clover St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 17, 2022

Property Information

Block1991
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class45
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
17%
Improvement Value:$311,800
83%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,334+2.0%
2024$14,051+79.4%
2023$7,830-1.7%
2022$7,969+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,040DeedBook 20220, Page 39439

Property Sale

Sale
$33,800
DeedBook 4450, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1900