Skip to content

223 Elm St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jul 29, 1983

Property Information

Block1977
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description1SC.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
24%
Improvement Value:$374,200
76%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,794+2.0%
2024$18,424-0.2%
2023$18,453-1.7%
2022$18,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

DeedBook 4796, Page 464