Skip to content

273 New York Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block983
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
34%
Improvement Value:$236,700
66%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,565+2.0%
2024$13,298-0.2%
2023$13,319-12.0%
2022$15,143+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 12469, Page 2309

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12339, Page 8199

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6032, Page 51