Skip to content

46 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block1981
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$174,100
75%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,827+2.0%
2024$8,653-0.2%
2023$8,667-13.2%
2022$9,986+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 12058, Page 9139

Property Built

Built

Year Built: 1910