Skip to content

421 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block1981
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class27
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
43%
Improvement Value:$47,700
57%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,183+2.0%
2024$3,120-0.2%
2023$3,125-1.7%
2022$3,181+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 12497, Page 9729Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5402, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1857