Skip to content

361 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block1982
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
38%
Improvement Value:$202,600
62%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,497+2.0%
2024$12,250-0.2%
2023$12,270-11.4%
2022$13,847+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 12470, Page 2840