Skip to content

165 Polk St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block1983
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,110
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
21%
Improvement Value:$270,600
79%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,037+2.0%
2024$12,780-0.2%
2023$12,800+48.7%
2022$8,607+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500

To:

Sq Ft3,110DeedBook 20211, Page 11278

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,531DeedBook 20190, Page 97530Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1907