Skip to content

29 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block944
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
39%
Improvement Value:$116,400
61%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+2.0%
2024$7,113-0.2%
2023$7,124-1.7%
2022$7,250+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,001
DeedBook 5205, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1910