Skip to content

179 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 24, 2000

Property Information

Block1984
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,500
38%
Improvement Value:$277,500
62%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,570+2.0%
2024$19,184-0.2%
2023$19,215-12.1%
2022$21,850+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 5697, Page 948