Skip to content

135 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 11, 2006

Property Information

Block1984
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
30%
Improvement Value:$178,800
70%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+2.0%
2024$9,465-0.2%
2023$9,481-1.7%
2022$9,648+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,116DeedBook 6324, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1900