Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
171 Ferry St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Apr 4, 1979
Property Information
Block1984
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78
Building Details
Building Class10
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage643
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$180,000
31%
Improvement Value:$399,500
69%
Total Assessment$579,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,038 | +2.0% |
| 2024 | $21,604 | -0.2% |
| 2023 | $21,639 | -12.4% |
| 2022 | $24,700 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.