Skip to content

175 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,270,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1984
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$223,300
55%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,338+2.0%
2024$15,035-0.2%
2023$15,059-10.5%
2022$16,823+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,270,000
DeedBook 20250, Page 72249Recorded11/19/2025

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4474, Page 782