Skip to content

124-126 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 1, 1973

Property Information

Block1988
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
28%
Improvement Value:$760,800
72%
Total Assessment$1,060,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,342+2.0%
2024$39,547-0.2%
2023$39,610-12.8%
2022$45,410+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 4451, Page 720