Skip to content

68-70 Monroe St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block1988
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description5S.B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
20%
Improvement Value:$880,000
80%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,064-20.4%
2024$71,704+60.2%
2023$44,748-14.1%
2022$52,098+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 20210, Page 28657