Skip to content

289 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1985
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
38%
Improvement Value:$269,500
62%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,638+2.0%
2024$16,310-0.2%
2023$16,336-11.4%
2022$18,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0