Skip to content

81 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 31, 1988

Property Information

Block1991
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
31%
Improvement Value:$266,900
69%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,714+2.0%
2024$14,424-0.2%
2023$14,447-1.7%
2022$14,702+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5022, Page 522