Skip to content

5 Clover St

Newark, NJ 07105

Built 1892

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 21, 1993

Property Information

Block1991
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
42%
Improvement Value:$79,400
58%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+2.0%
2024$5,122-0.2%
2023$5,131-1.7%
2022$5,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 5261, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1892