Skip to content

15 Clover St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1991
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
37%
Improvement Value:$211,000
63%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+2.0%
2024$12,526-0.2%
2023$12,546-11.5%
2022$14,182-20.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0