Skip to content

37 Clover St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 23, 2006

Property Information

Block1993
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
97%
Improvement Value:$2,400
3%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,324+2.0%
2024$3,258-0.2%
2023$3,264-1.7%
2022$3,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 6356, Page 482