Skip to content

116 Ferguson St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block1994
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
34%
Improvement Value:$103,900
66%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.0%
2024$5,887-0.2%
2023$5,896-1.7%
2022$6,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 12477, Page 9452

Property Built

Built

Year Built: 1897