Skip to content

620-634 Market St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Nov 15, 1976

Property Information

Block2010
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,388,000
91%
Improvement Value:$137,000
9%
Total Assessment$1,525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,996+2.0%
2024$56,852-0.2%
2023$56,944-1.7%
2022$57,950+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 4554, Page 187