Skip to content

37 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block2001
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
45%
Improvement Value:$85,900
55%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+2.0%
2024$5,823-0.2%
2023$5,833-1.7%
2022$5,936+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 20250, Page 55425

Property Built

Built

Year Built: 1890