Skip to content

6 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block2000
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class49
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
12%
Improvement Value:$310,500
88%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,383+2.0%
2024$13,119+130.8%
2023$5,683-1.7%
2022$5,784+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 20220, Page 6017

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 20180, Page 40283Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 20160, Page 87440Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4570, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1890