Skip to content

37 Monroe St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 16, 2005

Property Information

Block2001
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
40%
Improvement Value:$103,300
60%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+2.0%
2024$6,367-0.2%
2023$6,378-1.7%
2022$6,490+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4673, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1890