Skip to content

40-42 Emmet St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 22, 2004

Property Information

Block2808
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
45%
Improvement Value:$64,400
55%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+2.0%
2024$4,332-0.2%
2023$4,339-1.7%
2022$4,416+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5982, Page 952

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5876, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1900